Despre prostia abisală a lui Dan Șova au vorbit nu doar faptele lui de om politic, ci chiar el însuși, cu vocea și cuvintele lui. Despre arivismul lui au dat mărturie mulți colegi de partid. Despre lăcomia lui povestesc dosarele instrumentate de DNA, dar despre viziunea lui concretă asupra vieții se cunoșteau prea puține. Asta pînă în iarna lui 2012, cînd se punea la cale guvernul USL rezultat din alegeri, de la care Șova aștepta noi însărcinări ministeriale. Din august și pînă în decembrie, Șova fusese ministru pentru Relația cu Parlamentul în primul Guvern Ponta de după căderea Guvernului Ungureanu, funcție care nu-i produsese gradul de satisfacție pe care-l aștepta un lup tînăr prieten cu premierul.
Așa se face că, în pragul numirilor din noul cabinet Ponta, la o discuție despre reîmpărțirea lumii, la care participau cîțiva șefi de consilii județene, Șova calcula randamentul portofoliilor. Se povestește că, între două țuici, bătrînii din teritoriu i-au sugerat Ministerul Justiției: era cadru didactic universitar, doctor în Drept, avocat prosper și vedetă la Antena 3, deci avea o competență recunoscută pentru acest post. Dar Șova ar fi strîmbat din nas cu dispreț, și-ar fi frecat degetul mare de arătător așa cum face Gigi Becali cînd vrea să explice circulația nevăzută a banilor și ar fi zis că acolo nu sînt sume îndestulătoare. Lui, ar fi continuat Șova, îi trebuie un minister gras, cu lovele multe, așa încît el să-și poată înfăptui planul politic. Și care ar fi acela? – au întrebat baronii, trăgînd din țigară. Opt milioane pe puțin, ar fi zis speranța PSD-ului. Două cash, de cheltuială, restul în bancă, la Londra. Acolo vreau să fiu peste patru ani, instalat ca la carte, după ce-am terminat-o cu politica, ar fi punctat tartorul marilor proiecte de infrastructură, lăsîndu-i pe dinozaurii din teritoriu cu gurile căscate și cu fumul de țigară ieșindu-le printre fildeși. De atunci și pînă azi, copilul-minune al social-democrației a tras din răsputeri pentru proiectul său londonez, dar, culmea ghinionului, în avionul de Heathrow a dat peste procurori.







Ma bucur. Ce sa caute taranul in Londra? Sa scuipe seminte pe Oxford Street? Mai bine sa scuipe in dusurile de la Jilava.