Caută în Cațavencii.ro

Te interesează un subiect anume? Scrie termenul căutat şi apasă Enter.

[Închide sau apasă ESC]

Statuia Ancuței

Zoom Statuia Ancuței

Radu Banciu e foarte deranjat de atitudinea Ancăi Alexandrescu, mai exact de acel „Marș, mă!“. Ceea ce e amuzant în sine, pare că Banciu se simte cumva exclus de la această masă a bălăcărelii, simte că bagajul său de venin a rămas pe dinafară. Adică să-i ia locul o femeie, totuși… Degradant, știind ce părere are el despre femei.

Păcat că Banciu e un lup singuratic al spurcăciunilor, că i-ar fi stat atât de bine alături de Alexandreasca, patronând dezmățul de bale suveranist.

Banciu zice că „n-au avut ăștia curajul să-i închidă gura și televiziunea, că nu contează că ai dreptate, dar nu poți s-o spui așa“. Evident, totul e greșit în ce zice: de la „ăștia“ care ar trebui să închidă televiziunea la faptul că omul e deranjat mai mult de stil decât de fond. Alexandreasca are dreptate, dar o zice prost, scârbos, folosind invective, ceea ce el, Banciu, niciodată n-ar face-o, cum n-a făcut-o nici până acum.

Pare că boala se întinde ca o igrasie. Care boală? Acea boală rezumată foarte bine de Călin Georgescu: „Nu ai ce să înțelegi și nici nu e cazul să înțelegi, ăsta e singurul mod de a înțelege. Dacă te apuci să înțelegi, intri în minte și s-a terminat“.

Altfel, încercările unora și ale altora de a povesti și explica cine a fost Anca Alexandrescu și din ce și cine se trage ea nu fac decât să mai arunce o mână de mortar și rahat la statuia pentru care muncește cu gura de vreo doi-trei ani, pendulând, bălăngănindu-se între suveraniști.

3.931 de vizualizări

Citeşte mai multe despre:

1 comentariu

  1. #1

    Banciu ar fi avut momentul de glorie la galceava dintre Becali si Cartianu, l-a ratat, a ales sa ramana mic.

Adaugă un comentariu

Câmpurile marcate cu * sunt obligatorii! Adresa de email nu va fi publicată.
Comentariile care conțin injurii, un limbaj licențios, instigare la încălcarea legii, la violență sau ură vor fi șterse. Îi încurajăm pe cititori să ne raporteze orice abuz vor sesiza in comentariile postate pe Catavencii.

erbasu
Big Fish
Istorii Corecte Politic
Iubitori de arta
Carne de pui La Provincia