Caută în Cațavencii.ro

Te interesează un subiect anume? Scrie termenul căutat şi apasă Enter.

[Închide sau apasă ESC]

Băsescu: ”E absurd să te pui cu o țară occidentală pe motiv că nu te primește în Schengen”

Zoom Băsescu: ”E absurd să te pui cu o țară occidentală pe motiv că nu te primește în Schengen”

Președintele Traian Băsescu a lansat un atac dur la adresa Guvernului Ponta, explicând că e de neacceptat să te pui cu o țară occidentală pe motiv că nu dorește intrarea ta în Schengen. El a afirmat că e copilăresc și total idiot să încerci să te răzbuni pe un stat care și-a exprimat dreptul de veto în chestiunea aderării și i-a somat pe membrii Guvernului să se potolească, deoarece ne facem de râs. ”Nimic nu e mai prostesc pe lumea asta decât să-i răspunzi în termeni malițioși unei țări care s-a opus aderării tale la Schengen. În momentul ăla, arăți că nu vrei de fapt în Europa și că-ți dorești o alianță cu Rusia, China sau chiar cu Coreea de Nord”, s-a dezlănțuit președintele, spunând că e pentru prima oară în istoria țării când un lider de rang înalt atacă în declarații decizia unui stat occidental de a se opune aderării României la Schengen.

Băsescu a mărturisit că, atunci când o țară se declară împotriva intrării noastre în Schengen, trebuie să întețim lupta anticorupție și să îmbunătățim infrastructura vamală. ”Doar așa putem deveni candidați credibili”, a spus președintele. ”Ce-ar fi fost dacă, atunci când Olanda s-a opus aderării României la Schengen, m-aș fi apucat să vorbesc urât despre această țară și să-i îndemn pe români să boicoteze produsele olandeze? Ar fi fost ridicol din partea mea.”

Pe de altă parte, Crin Antonescu a declarat că aderarea la Schengen nu mai este o prioritate pentru țara noastră. ”Nu înțeleg de unde această fixație pe care o avem pentru Schengen. Nu mai există spații pe lumea asta? Era Schengen singurul spațiu la care puteam adera? E absurd ce se întâmplă. Eu zic să avem răbdare, pentru că într-o zi vom întâlni un spațiu care să ne accepte așa cum suntem, cu justiția, lupta anticorupție și infrastructura vamală pe care le avem acum. E o prostie să încerci să te schimbi pentru cineva, deoarece la un moment dat spațiul respectiv s-ar putea să se plictisească de tine și să te părăsească, numai că tu ai apucat deja să cheltuiești miliarde de euro pe aparatură extrem de sofisticată destinată controalelor de frontieră”, a declarat șeful Senatului.

Publicat în Cațavencii, nr. 9(87), 2013



Adaugă un comentariu

Câmpurile marcate cu * sunt obligatorii! Adresa de email nu va fi publicată.
Comentariile care conțin injurii, un limbaj licențios, instigare la încălcarea legii, la violență sau ură vor fi șterse. Îi încurajăm pe cititori să ne raporteze orice abuz vor sesiza in comentariile postate pe Catavencii.

erbasu
Big Fish
Istorii Corecte Politic
Iubitori de arta
Carne de pui La Provincia