Caută în Cațavencii.ro

Te interesează un subiect anume? Scrie termenul căutat şi apasă Enter.

[Închide sau apasă ESC]

Funcționar român, bănuit că a luat șpagă de la un miel ca să nu-l sacrifice de Paște

Zoom Funcționar român, bănuit că a luat șpagă de la un miel ca să nu-l sacrifice de Paște

Un funcționar din Ministerul Transporturilor a fost reținut azi dimineață sub acuzația de corupție, după ce, potrivit procurorilor DIICOT, acesta a pretins șpagă unui miel ca să nu-l sacrifice pentru masa de Paște. Manuel Popescu i-ar fi cerut mielului bani și alte foloase materiale, printre care și carne de miel, promițându-i în schimb că nu-l va tăia, așa cum le dăduse de înțeles ciobanilor de la care îl cumpărase. Mielul, în vârstă de șase săptămâni, a alertat imediat poliția, iar atunci când s-a întâlnit cu funcționarul corupt i-a dat acestuia bani marcați și o carcasă de oaie pe care scria MITĂ cu cerneală comestibilă.

“E foarte bine că am realizat flagrantul, deoarece înregistrarea discuției dintre inculpat și miel era foarte greu de folosit ca probă în instanță”, a declarat procurorul care instrumentează acest caz. „Vocea funcționarului se aude foarte bine, dar ce i se răspunde e mai greu de înțeles, deoarece mielul nu folosește un limbaj articulat.”

Nu e prima oară când funcționarul public Manuel Popescu este implicat într-un scandal de corupție. El mai este cercetat într-un dosar, sub acuzația de luare de mită, după ce în decembrie anul trecut i-a pretins soției sale o importantă sumă de bani pentru a închide geamul de la bucătărie, ca să nu intre frigul.



2 comentarii

  1. #1

    Având în vedere că , siguranța alimentară a populației este o problemă de securitate națională , trebuia să se autosesizeze DNA-ul , sau de ce nu CSAT-ul . Sper să-i văd în lanțuri , pe cei implicați în acest caz grav de corupție . Poate așa , ne vor primi în SHEN_GHEM . HA ; HA ; HA !!!

  2. #2

    In plus de asta, Functionarul public a mai fost acuzat si de Vatamare corporala, deoarece in Timpul Flagrantului, D-l Popescu a tras Mielul de Urechi de nenumarate ori.
    D-l Popescu:
    „Da Dom’le, am vrut sa ma asigur ca este intr-adevar Miel si nu vreun Iepuras mascat in Miel. Iepuras d-ala de Pasti, care sustrage in mod ilicit Ouale de sub Gaini, le vopseste cu, mai stiu eu, fel de fel Substante colorante interzise, dupa care le vinde la Suprapret sau le ascunde prin te miri ce Coclauri pentru a nu fi prins de Autoritatile locale. Mare Minune, ca Ciosvarta pe care a adus-o, sa nu fie vreo Ciosvarta de Comunitar.”

Adaugă un comentariu

Câmpurile marcate cu * sunt obligatorii! Adresa de email nu va fi publicată.
Comentariile care conțin injurii, un limbaj licențios, instigare la încălcarea legii, la violență sau ură vor fi șterse. Îi încurajăm pe cititori să ne raporteze orice abuz vor sesiza in comentariile postate pe Catavencii.

erbasu
Big Fish
Istorii Corecte Politic
Iubitori de arta
Carne de pui La Provincia