Uneori mă întreb de ce ar vrea cineva să se facă violator. Serios, care o fi motivaţia? O fi ca la Poliţie, nu te duce capul mai mult de „2 + 3 = cartof“ şi atunci ţi-e clar destinul în viaţă? O fi o chestie vocaţională, ca la băieţii ăia cărora la dai bani să nu mai cînte extrem de fals în tramvai? Sînt homosexuali şi încearcă să se trateze cu terapie de şoc? Au o tehnică atît de proastă că îi refuză şi propria mînă?
Dar să lăsăm speculaţiile filosofice pentru mai încolo. Mai bine s-o urmărim discret pe tînăra de 20 de ani care tocmai a ieşit la cumpărăturile de seară. Aşa, cu grijă, să nu-l călcăm în picioare pe N.M., un ninja al comunei Cut, ocupat pînă peste masca neagră cu aceeaşi chestie. Uite-l cum se apropie cu paşi de pisică. Se apropie… se apropie… hait! Şi-a stricat acoperirea. A fost văzut. Dar în loc să se retragă ruşinat şi să-şi facă seppuku cu o teslă, omul continuă. Se apropie şi mai mult. Îşi hipnotizează victima cu o ghicitoare: „Salut, ştii cu ce rimează comuna Cut?“ Cu „te …“? Ruşine, domnişoară, te gîndeşti numai la porcării. Ia să-ţi punem noi o palmă peste gură şi cuţitul la gît, că altfel strici de tot educaţia comunei. Rima corectă era „Hai în casa aia părăsită unde vom întreţine relaţii sexuale normale cu finalizare în reţinerea mea pe 24 de ore“. Ce, nu rimează? Nu se potriveşte? Lasă că o potrivesc eu cumva, numai să găsesc ritmul potrivit.






