Ştirile zilei, pe scurt
Săptămânalul Dilema Veche a cerut închiderea a două tabloide din România, pe motiv că sunt scrise de oameni fără licenţă. ”Publicaţiile care angajează oameni fără licenţă ne fac concurenţă neloială, deoarece noi folosim doar jurnalişti care au şi-au dat lucrarea de diplomă şi pentru care plătim bani”, se arată într-un comunicat remis de redacţia săptămânalului.
Preşedintele american Barack Obama a răspuns unei provocări mai vechi şi a tras un camion plin cu lemne pe distanţa de zece metri, pentru a dovedi că e cel mai puternic om de pe planetă.
Mitt Romney a anunţat într-o conferinţă de presă că nu a renunţat încă la planurile sale de a ajunge la Casa Albă. El are de gând să demareze cât mai repede posibil procedura de suspendare a lui Barack Obama, deoarece vrea să arate că poporul american nu-l mai suportă pe candidatul democrat în fruntea ţării. Obama a fost reales ieri, pe 6 noiembrie, dar nu ştiu dacă preşedintele mai e acum la fel de popular. Sincer, cred că noaptea a fost un sfetnic bun pentru americani, care şi-au dat seama că nu-l mai vor pe Obama la Casa Albă. Sper ca oamenii să vină în număr cât mai mare la referendum şi să-i dea o lecţie preşedintelui, a declarat Mitt Romney.
Guvernul a decis reducerea TVA-ului pentru alimentele de bază, după ce a observat că românul, atunci când îi e foame, se comportă ca o divă.






