“În memoria lui Steve Jobs, Apple a decis să ofere gratuit 1000 de iChestii. Apăsaţi butonul de Share ataşat mesajului şi adăugaţi în coadă Mulţumesc, Steve/ RIP Steve/ orice alt text semi-lacrimogen cu Steve” Da, anunţul e 100% real, e vorba de programul iPomană de la Apple. Am încheiat sarcasmul.
Sînteţi cumva unul dintre norocoşii care au primit un mesaj de genul ăsta pe Facebook? Atunci nu mai ezitaţi: spamaţi-vă toţi prietenii cu textul respectiv şi grăbiţi-vă să încasaţi premiul cel mare, fie că e vorba de iPhone “ediţie limitată”, iPad 2 sau MacBook de doliu. Nu uitaţi să mînjiţi şi monitorul cu puţină colivă, cică ajută.
Dacă însă sînteţi un ghiaur păcătos care nu crede că măgăria, pardon, povestea asta e adevărată, atunci adaug doar atît: e foarte bine că se întîmplă. Nu pentru că nişte escroci ordinari aduc tone de trafic pe site-uri sinistre, ci pentru că aşa vă puteţi curăţa mai uşor contul de Facebook de toţi prietenii care încă se mai încalţă cu fesul.






