► Botezul și cununia au loc obligatoriu doar în bisericile parohiale, a decis Sinodul BOR. Pe de-o parte, e corect: funcționarii te invită la ghișeu, polițiștii – la secție, iar cămătarii nu-ți rup nici măcar un picior dacă ești mîrlan și nu intri mai întîi în cușca leului. Pe de altă parte, BOR încă n-a rezolvat problema unui tip rebel care boteza oameni direct în apa Iordanului, dar să nu ne facem griji: în Catedrala Mîntuirii Neamului încape sigur și o piscină olimpică.
► "Germania a pierdut ocazia să tacă", a declarat Radu Stroe, ministrul de Interne, după ce omologul său german ne-a transmis un suav "Schengen? Nein!". Trebuie să recunoașteți, ministrul nostru a tratat problema matur și responsabil. Acum probabil că urmează partea a doua a planului: să-i pună frițului gumă în păr, să-i fure pachețelul de mîncare și, eventual, să-l aștepte la poarta școlii cu două-trei clanuri de țigani.
► Peste 26.000 de elevi bucureșteni învață în școli cu risc seismic ridicat. Acum e clar de ce ministerul vrea patru ore de sport în programă: ce poate fi mai liniștitor pentru o asemenea clădire decît opt generații de elefănței care tropăie gingaș pe coridoare?
► Prețurile apartamentelor din București au crescut pentru a treia lună la rînd, afirmă un studiu recent. E perfect logic: dacă englezii au avut succes cu Harry Potter și cu Stăpînul Inelelor, agenții imobiliari români ar fi chiar fraieri să nu-și încerce și ei norocul cu literatura de ficțiune.
Publicat în Cațavencii, nr. 8(86), 2013