Caută în Cațavencii.ro

Te interesează un subiect anume? Scrie termenul căutat şi apasă Enter.

[Închide sau apasă ESC]

Un regizor român vrea să facă un film inspirat dintr-un film real

Zoom Un regizor român vrea să facă un film inspirat dintr-un film real

Deși tocmai a terminat un film de lung metraj, iar vârsta nu-i mai permite să lucreze la foc continuu, cunoscutul regizor Silviu Mihăilescu a anunțat că a început lucrul la un nou proiect. El are de gând să facă un film inspirat dintr-un film real și să redea faptele întocmai cum s-au petrecut ele în pelicula originală. Silviu Mihăilescu mărturisește că a fost foarte impresionat de ce a văzut în sala de cinematograf și că a jurat să transpună cândva pe marele ecran întâmplările tulburătoare la care a fost martor acolo.

“Nu vreau să schimb nimic, vreau să relatez povestea exact cum s-a petrecut ea în film”, a explicat regizorul, în cadrul unei întâlniri cu ziariștii. „Momentan caut niște actori care să semene foarte bine cu cei din pelicula reală. Să vedem, poate îi conving chiar pe ei să joace, deși acum sunt bătrâni și nu vor să-și mai aducă aminte de acele vremuri. Oricum, trebuie mai întâi să-i văd personal. Cine știe, poate că unii n-au talent actoricesc.”

Mihăilescu a mai spus că e foarte important ca regizorii să nu fabuleze excesiv, ci să se inspire din filme reale, care chiar s-au făcut.

“Filmele inspirate din filme reale ne arată prin ce au trecut niște personaje fictive la un moment dat. Putem învăța enorm din experiența lor, din dramele pe care le-au trăit. Decât să fabulăm, mai bine deschidem bine ochii și ne uităm cu atenție în stânga și-n dreapta, deoarece e imposibil să nu găsim în jurul nostru un ecran pe care rulează un film. Ei bine, noi avem datoria să spunem povestea acelui film, pentru generațiile care vor urma.”



4 comentarii

  1. #1

    n-am inteles nimic…

  2. #2

    asta spune multe despre tine

  3. #3

    Ar putea fi un articol funny, dar s-a facut deja un astfel de film. Gus Van Sant a refacut „Psycho”. Cum „care Psycho?”

  4. #4

    Si io as vrea sa fac niste remake-uri dupa Tarkovski, desi n-am bani si nici talent. Da’ ce filme as face…

Adaugă un comentariu

Câmpurile marcate cu * sunt obligatorii! Adresa de email nu va fi publicată.
Comentariile care conțin injurii, un limbaj licențios, instigare la încălcarea legii, la violență sau ură vor fi șterse. Îi încurajăm pe cititori să ne raporteze orice abuz vor sesiza in comentariile postate pe Catavencii.

erbasu
Big Fish
Istorii Corecte Politic
Iubitori de arta
Carne de pui La Provincia