Caută în Cațavencii.ro

Te interesează un subiect anume? Scrie termenul căutat şi apasă Enter.

[Închide sau apasă ESC]

Mitologii corecte politic – Dedal și Icar

Zoom Mitologii corecte politic – Dedal și Icar

– Fiule, azi ne vom ridica la mari înălțimi!

– Tată… știi că noi trăim în Creta, da?

– Așa… și?

– Păi, singurele înălțimi pe care le cunoaștem sînt regele Minos și nevasta lui. Vrei să ne urcăm în capul regelui?

– Nu la asta mă refeream, Icar, făcu Dedal din ochi. Mă gîndeam la ceva mult mai… interesant, dacă înțelegi unde bat.

– Da, înțeleg, ai găsit pliculețul meu de oregano, ediție de colecție, și ai crezut că e altceva… Îmi pare rău, nu e.

(profund deprimat) Fiule, o să mori virgin cu atitudinea asta de luzăr care nu vrea să încerce lucruri noi… Dar la altceva mă refeream. Vom face aripi, Icar, și vom zbura înspre soare! Acum înțelegi?

– Da, înțeleg. Înțeleg că autosugestia e cel mai puternic drog și că trebuie să-mi cumpăr alt oregano, ediție de colecție.

 

1.007 vizualizări

Citeşte mai multe despre:

Adaugă un comentariu

Câmpurile marcate cu * sunt obligatorii! Adresa de email nu va fi publicată.
Comentariile care conțin injurii, un limbaj licențios, instigare la încălcarea legii, la violență sau ură vor fi șterse. Îi încurajăm pe cititori să ne raporteze orice abuz vor sesiza in comentariile postate pe Catavencii.

Carne de pui La Provincia
Big Fish
Editoriale
Iubitori de arta