Caută în Cațavencii.ro

Te interesează un subiect anume? Scrie termenul căutat şi apasă Enter.

[Închide sau apasă ESC]

Petroave, dacă magistrații devin slugi cînd acceptă, atunci turnătorii ce devin?

Zoom Petroave, dacă magistrații devin slugi cînd acceptă, atunci turnătorii ce devin?

Fostul președinte Băsescu-Petrov a ținut să explice țării cum stă treaba cu magistrații. Era nevoie de o voce lucidă, de un caracter integru, de un om sobru, cu ficat imun la beția puterii.

Ne zice, deci, badica Traian: „Magistrații sunt independenți atît cît vor ei, cînd acceptă să fie slugi, devin slugi. […] Dacă magistratul vrea să fie independent, el este independent, n-are cine și ce-i face.”

Slavă ție, Petroave, izvorîtorule de înțelepciune! Se vede de ce au apelat la tine băieții ăia de la pădure, de ce ți-au dat pix și hîrtie, atenție și grade – strict în paharul de whiskey, terminați cu prostiile conspiraționiste. Da’ dacă ești matale așa de înțelept, mai lămurește-ne cîteva mistere filosofice, că noi, românii, sîntem prea proști să le pricepem. Știm că sîntem proști, doar te-am votat ca președinte de două ori. Hai, patru, dacă punem și suspendările.

Prin urmare, învățătorule, agheasma fie cu tine, lămurește-ne:

Dacă un matroz acceptă să fie turnător, atunci matrozu’ ăla ce devine?

Dacă un președinte își pune o apropiată din cercul intim drept ministru, președintele ăla ce devine?

Dacă un ministru al Transporturilor nu face autostrăzi pentru că oricum nu mai avem flotă, ministrul ăla ce devine?

Dacă un politician ia fără voie telefonul unei ziariste pe care o numește “țigancă împuțită”, politicianul ăla ce devine?

Dacă șeful suprem al țării ajută Serviciile să aibă o țară, nu țara niște Servicii, șeful ăla ce devine?

Dacă un individ notoriu pentru turnătorie, minciună, ranchiună și ură începe să vorbească despre virtute, individul ăla ce devine?

Hai, spune-ne! Sau, după o expresie dragă ție, hai, toarnă!

1.087 de vizualizări

2 comentarii

  1. #1

    Bun. Se putea începe un foileton de întrebări retorice. Pe mine, ca persoana cu pregătire tehnica, mă supăra mult agresiunea în formă repetată (chiar dacă atenuata; o fi luat un meditator) la adresa limbii române. Succesorul său s-a exprimat corect gramatical (chiar dacă cu foarte multă parcimonie), aceluia dicția ii juca feste.

  2. #2

    A putut fi presedinte de 2 ori, cu idei filosofice de tipul:”iarna nu-i ca vara”.Asta dupa ce a dat un cap in gura unui protestatar, pe cand era primar…

Adaugă un comentariu

Câmpurile marcate cu * sunt obligatorii! Adresa de email nu va fi publicată.
Comentariile care conțin injurii, un limbaj licențios, instigare la încălcarea legii, la violență sau ură vor fi șterse. Îi încurajăm pe cititori să ne raporteze orice abuz vor sesiza in comentariile postate pe Catavencii.

erbasu
Big Fish
Istorii Corecte Politic
Iubitori de arta
Carne de pui La Provincia